Aralık Ayı AVM Ciro Endeksi Belli Oldu

None

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi'nin 2017 yılı Aralık ayı sonuçları belli oldu. 

 

AVM'lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Aralık 2017'de İstanbul'da 1244 TL, Anadolu'da 925 TL olarak gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Aralık 2017'de 919 TL olarak gözlemlendi.

Aralık ayında, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan %34,6'lık artış kaydetti.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayı ile karşılaştırıldığında AVM'lerdeki diğer alanlar kategori ciroları % 22,5, yiyecek içecek kategori ciroları %16,5, giyim kategori ciroları %11,4, hipermarket kategori ciroları %7,0, ayakkabı kategori ciroları ise %1,9 artış gösterdi.

 

"%15,5'le Yüksek Bir Artış"

Aralık 2017 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde %1,8'lik bir artış yaşandığı gözlemlendi.

AVM Endeksi Aralık ayı verilerini değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü şunları söyledi: 

"Aralık ayı endeksi, beklentilerimiz doğrultusunda %15,5'le yüksek bir artış gösterdi. Bu yükselişte yeni yıl alışverişlerinin büyük etkisi olduğunu söylemek mümkün. Teknoloji kategorisinde Kasım ayından bu yana yaşanan artış, ziyaretçilerimizin hızla gelişen teknolojiyi yakından takip ettiğini, ek olarak vergi indirimi sonrasında da alışverişlerine devam ettiğini gösteriyor. Diğer yandan Ekim ve Kasım aylarında ziyaret sayısında yaşanan düşüş, Aralık ayında yerini %1,8'lik bir artışa bıraktı. Perakende markalarımız açısından değerlendirdiğimizde 2016 yılında ülkemizin yaşadığı menfur darbe girişiminin ardından 2017 bir toparlanma yılı olmuştu. Üçüncü çeyrekte yaşanan %11,1'lik büyümenin etkilerinin yeni yıl ile birlikte devam etmesini bekliyoruz ve 2018'e umutla bakıyoruz."

avm ciro endeksi Akademetre Research aralık Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol