Çevre Bugünün Konusu Değil, Çevre Evrensel Bir Konu

None

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), dışarıdan bakıldığında bir meslek örgütü gibi görülse de daha çok çevre bilinci oluşturmak için kişi ve kurumlara eğitim veren toplumsal bir kurum. Bunu nereden mi biliyoruz?  Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İlkim Yiğit ile bu konuyu sizler için masaya yatırdık

Çevre Mühendisleri Odası’nı bizlere tanıtabilir misiniz?

Çevre Mühendisleri Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı bir meslek örgütü. Üye olan bütün meslektaşlarımızın mesleki sorunlarına çözüm aramak için üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları iyileştirmek üzerine çalışıyoruz. Aynı zamanda tüm mühendislik dallarında da olduğu gibi bizler aslında mezun olduğumuz zaman, aldığımız eğitimle saha farklılıkları yaşıyoruz. ÇMO, olarak bu farklılıkları ve aradaki boşluğu kapatmak için eğitimler düzenler.  Odamız, 10 temsilcilik, 9 şube ile hizmet veriyor. Teknik eğitimler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kullanmış olduğu tüm portalların, programlarının eğitimleri gibi pek çok alanda eğitim verdiğimiz gibi destek de sağlıyoruz. ÇMO sadece meslektaşlarına eğitim vermiyor, dışarıya da eğitimler veriyor. Teknik eğitimlerin dışında kişisel gelişim eğitimleri de veriyoruz.  Gerek teknik, gerekse kişisel gelişim eğitimlerimizi olabildiğince ücretsiz yapmaya gayret ediyor ve sadece meslektaşlarımıza değil herkese açık hale getiriyoruz.

ÇMO çocukların çevre duyarlılığı için eğitim düzenliyor mu?

Biz Ankara Şube olarak çevre eğitiminin kesinlikle anaokulu çağında başlaması gerektiğini biliyoruz. Yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın değişen müfredatına odamız olarak görüş gönderdik. Örnek bir çevre dersi programı bile hazırladık. Ayrıca hem Dünya SU Günü’nde hem de Dünya Çevre Günü’nde Ankara’da okullarda geri dönüşüm dersi verdik. Elimizden geldiğince de bu tür eğitimleri programlarımıza alıyoruz.

ÇMO’nun hedefi ve gelecek planı nedir?

Bizim en büyük savaşımız, çevre mühendisi istihdamını arttırmak. Özellikle kamuda çalışan çevre mühendisi oranının arttırılması yönünde çalışıyoruz. Bunun için, TBMM Çevre Komisyonu üyelerinden ve Bakanlığımızdan sık sık görüşmeler talep edip, amacımızı tekrar tekrar dile getiriyoruz. Çok yakın zamanda, Sıfır Atık projesi hayata geçti. Dışarıdan baktığınız zaman geç kalınmış, geri kalınmış gibi gözüküyor ama bu durum artık yavaş yavaş değişiyor. Şehirlerimizi planlarken çevreyi ve doğayı ideal seviyede düşünmüyorduk. Şimdi ise çevre, en başta dikkat ettiğimiz konu oldu.

 

MarmaraLife Business Eki  

İlkim Yiğit MarmaraLife ÇOMU Çocuk Çevre

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol