Erikli Lezzeti Şimdi Cam Şişede

None

Dünyanın ve Türkiye’nin lider su şirketi Erikli & Nestlé Waters Türkiye Genel Müdürü Sn. S. Serdar Seyhanlı, Park Cam okuyucuları için suyun kaynaktan sofralara uzanan hikâyesini, ambalajlı su sektörünün son yıllardaki büyüme oranlarını ve camın sektördeki yerini anlattı.

“Uludağ’ın zirvesinden gelen eşsiz Erikli lezze tini zarif İtalyan şişe tasarımıyla birleştirip, Park Cam’ın mükemmeliyetçi yaklaşımıyla, en doğru uygulamayla piyasaya sunuyoruz.” diyen Erikli & Nestlé Waters Türkiye Genel Müdürü Sn. S.  Serdar Seyhanlı, Türkiye’nin en sevilen suyu Erikli’yi, 750ml ve 330ml cam şişesinde tüketicilerle buluşturmaya başladıklarının müjdesini verdi.

Serdar Seyhanlı Kimdir? Okuyucularımıza Kısaca Kendinizden Bahseder Misiniz?

İstanbul, Üsküdar’da doğdum. Ardahan’da başlayan eğitim hayatım, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (1992), Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme yüksek lisansı  (2010) ile devam etti. 2009 senesinde katıldığım Nestlé ailesinde, 2012 yılından bu yana Erikli & Nestlé Waters Türkiye Genel Müdürlük görevini yürütüyorum. Su Üreticileri Derneği (SUDER) Yönetim Kurulu Başkanı, Nestlé Türkiye ve ÇEVKO Yönetim Kurulu üyesiyim. Evliyim, 15 ve 11 yaşlarında iki kızım var.

Sektörün 2017 Yılı Pazar Büyüklüğü Ve 2018 Yılı Beklentileri Hakkında Bilgi Alabilir Miyiz? Ambalajlı Su Sektörünün Son Yıllarda Büyümesini Siz Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Zenith datasına göre, Türkiye’de ambalajlı su pazarının hacmi 2017 yılında yaklaşık yüzde 3’lük bir büyümeyle 11,6 milyar litreye, değer olarak da yüzde 5.5% lik bir büyüme ile 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Nielsen Ocak-Haziran 2018 sonuçlarına göre, alkolsüz içecek sektörü içerisinde ambalajlı su pazarı büyüklüğü %15’e ulaşmış durumda. Bunun üzerine, sade maden suyunu da eklediğimizde bu oran %20’lere çıkmakta. Bu rakamları göz önüne aldığımızda toplam ambalajlı su payı düşüş trendinde olan gazlı içeceklerin (kola vb.) payına birkaç sene içerisinde ulaşacak ve geçecektir.  Şirketimizin, 2018 yıl sonu ambalajlı su pazarı değer büyüme tahmini %7’dir. Ayrıca sağlıklı yaşam bilincinin artmasıyla, en temel ihtiyaç olan su tüketimi de her yıl artış gösteriyor. Büyük şehirlerde artan nüfus, ambalajlı suyun temizliğine, üretimde kalitesine ve sağlıklı olmasına duyulan güven faktörü, Sağlık Bakanlığı’nın denetimleri ve analizleri, her yerde bulunabilir olması, ambalajlı suyun tercih edilmesinde önemli rol oynuyor. Özellikle 19lt dönüşümlü damacana ürünleri kaynaktan ev ve iş yerlerine 3-4 gün süren yolculuğunun verdiği tazelik, pratiklik, kullanım kolaylığı, çevreci ve ekonomik olması gibi faktörler nedeniyle tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

 Kaynağından Şişeye, Erikli...

Geçmişten Günümüze Suyun Ulaşılabilirliği Kolaylaştı,  Konfor Alanlarına Taşındı. Sizin Bu Konu Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

Bundan 20-30 sene önce, sağlıklı suya erişim bu kadar kolay değildi. İçme suyunun ya çeşmelerden ya da su istasyonlarından evlere kadar tüketiciler tarafından taşınması gerekiyordu. Ancak artan nüfus ve şehirleşme, yoğunlaşan yaşam temposu içerisinde, bireyler kendileri ve aileleri için yaşam kalitelerini arttıracak çözümleri aramaya başladılar. Tam bu noktada, sektörde çalışmayı tercih eden girişimci firmalar, suyu kaynağından çıktıktan sonra, ileri teknoloji sayesinde, hijyenin en üst düzeyde tutulduğu ortamlarda, el değmeden, en ekonomik ve pratik ambalajlara suyu doldurarak çok kısa sürede ve en uygun fiyata evlerimizin yakınındaki satış noktalarına, hatta kapılarımıza kadar getirmeye başladılar. Bu gelişme ile birlikte, tüketiciler sıfır kalorili ve en sağlıklı içecek olan suyu daha çok tüketmeye başladı.

Binlerce Çocuğu Dolum Tesislerinizde Ağırlayarak Suyun Kaynaktan Sofralara Kadar Uzanan Hikâyesini Anlatıyorsunuz. Su Tüketiminin Öneminden Bahsediyorsunuz. Çalışmalarınız Nasıl Gidiyor?

Evet, bu kapsamda Erikli İyilik Fabrikası projesini hayata geçirdik ve bugüne kadar 2 bin 500’den fazla çocuğumuzu dolum tesislerimizde ağırladık. Bu gezilerinde, çocuklar hem suyun Uludağ’ın zirvesindeki kaynağından şişelenmesine kadar geçen yolculuğuna tanıklık etme şansı buldular, hem de suyun yaşam ve dünyamız için önemini öğrenme fırsatını yakaladılar. Çalışmalarımız başarı ile tam gaz devam ediyor.

Türkiye’de Kişi Başı Ambalajlı Su Tüketimi Ne Kadar? Türkiye’deki Ambalajlı Su Tüketimini Avrupa İle Karşılaştırdığınızda Neler Söylemek İstersiniz?

2017 yılında kişi başı ortalama ambalajlı su tüketimi 149 litreye ulaştı.  Bu, AB ülkelerinde 128 litre olarak gerçekleşti.  Ülkemiz, kişi başı yıllık ambalajlı su tüketimi ile dünyada 12. sırada yer alıyor.

Sağlık Riskleri Olmayan ve Çevreye Duyarlı Bir Malzeme Olan Cam Ambalaj Sektörü Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ambalajlı su kategorisinde cam ambalaja olan talebin son yıllarda artış içinde olduğunu görüyoruz. Toplam pazar içinde henüz payı küçük olsa da cam ambalaj seğmenti ciddi bir ivmeyle büyüyor. Bunun ana nedeni ise tüketicilerin özellikle sağlıklı ürünlere olan talebinin artması ve camın en sağlıklı, saf ambalaj olarak görülmesi. Diğer yandan yerinde tüketim noktaları da müşterilerine daha premium bir tecrübe yaşatmak adına mekânlarında cam ambalajlı ürünleri tercih ediyorlar. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, su pazarının lideri Erikli olarak premium cam şişe lansmanımızı Eylül 2019 itibariyle gerçekleştirdik. Hedefimiz henüz yeni gelişmekte olan cam ambalajlı su segmentini, ambalajlı su pazarını geçtiğimiz yıllarda büyüttüğümüz gibi büyütmek ve tabii ki bu alana da liderlik etmek.  Bu hedefimize ulaşmak için ilk adım müşteri ve nihai tüketicilerimizin yüksek beğenisini kazanacak bir dizayn geliştirmek ve bunu en olabilecek, en ideal ağırlıktaki şişede lanse edebilmekti. Uludağ’ın zirvesinden gelen eşsiz Erikli lezzetini zarif İtalyan şişe tasarımıyla birleştirip, Park Cam’ın mükemmeliyetçi yaklaşımıyla, en doğru uygulamayla bugün piyasaya sunuyoruz. Yeni ürünümüzün noktalara penetrasyon dönemini takiben, ciddi marka yatırımıyla bütünsel lansman programımız devreye girecek. Bununla birlikte cam ambalajında su sektörüne ciddi bir yeni soluk ve yıllardır beklenen lider Erikli dokunuşunu getireceğiz. Bu vesileyle tüm Erikli severlere müjdemizi vermiş olalım: Türkiye’nin en sevilen suyu Erikli’yi, 750ml ve 330ml cam şişesinde tüketicilerimizle buluşmaya başladı. Gelecekte yeni sürprizler için şimdiden çalışıyoruz.

Camin Genç ve Dinamik Oyuncusu; Park Cam

Cam Ambalaj Sektörünün Genç Ve Dinamik Oyuncusu Park Cam Hakkında Düşünceleriniz Neler?

Park Cam her geçen yıl üretim kapasitesini artıran ve belirlediği hedefler doğrultusunda istikrarını koruyan, sektörün genç ve dinamik oyuncularından biri. Ayrıca zamanı yakalamada ve tüketiciye kulak vermede de oldukça başarılı adımlar atıyor. Nitekim günümüz dünyasında başarılı olmanın sırrı bunlardan geçiyor. Öte yandan, özellikle ambalaj ürünlerinde uluslararası standartları sağlayarak tüketiciyi sağlıklı, dayanıklı ve güvenilir ürünlerle buluşturmak her şeyden önce geliyor. Park Cam da sürdürülebilirlik anlayışıyla ileri teknolojiden yararlanan ve camın modern hayatta olabildiğince fazla yer almasını hedefleyen duruşuyla cam ambalaj sektörünün örnek teşkil etmeye aday aktörleri arasında yer alıyor.

Park Cam İle Olan İşbirliğiniz Ne Zaman Başladı? Cam Sektörüne Yapılan Bu Yatırımı Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Park Cam ile işbirliğimiz birkaç yıl önce Gürsel Usta’nın bizzat şirketimizi ziyareti ile başladı. Daha sonra Erikli markamızın cam ambalajları için hazırlık sürecimizle birlikte devam etti. Türkiye’nin en sevilen suyu Erikli’nin zirvedeki yerini daha da güçlendireceğine inandığımız yeni cam ambalajımızı tüketicilerimize sunmak için sektörün dinamik ve yaratıcı oyuncusu olan Park Cam ile yola çıkmak istedik. Bu işbirliğinden doğan modern ve sağlıklı cam ambalaj ürünlerimizle, sektörde gücümüze güç katacağımıza inanıyorum.

 

 

 

PARKCAM Dergi Sayı 5

ERİKLİ PARKCAM SERDAR SEYHANLI

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol