Kimlikli Şehirler Ne Demek?

None

Kimlikli Şehirler hükümetin uygulamaya çalıştığı nitelikli şehirler oluşturma projesi. Toplumun günlük yaşam kalitesini artıran, şehirler oluşturma anlamına geliyor.

 

Uluslararası Altın Kentler Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, zirvede, toplumun günlük yaşam kalitesini artıran, insan ve varlık odaklı, doğal kaynaklarını ve varlıklarını koruyan, tarihi ve kültürel varlıkları gözeten, dönüşüm fırsatını değerlendirerek kentleri afetlere hazır hale getiren, yenilikçi ve özgün, katılımcı, şeffaf ve çözüm odaklı şehirler konusu ele alınacak. Açıklamada görüşlerine yer verilen Uluslararası Altın Kentler Derneği Başkanı Cenap Tuncer, Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar pek çok nedenden dolayı kırsaldan büyük şehirlere göçler yaşandığını, Türkiye'de şehirciliğin gelişmesi adına devletin önemli çalışmalar yaptığını belirtti.

Devletin yaptığı çalışmaları önemsediklerini ve desteklediklerini bildiren Tuncer, şunları kaydetti: "Ülkemizde şehircilik bilincini artırmak üzere derneğimizin aldığı kararla her yıl geleneksel olarak İstanbul, Ankara Ve Antalya'da dönüşümlü olarak düzenlenecek olan 'İnsan Odaklı, Kimlikli Şehirler Zirvesi'nin ilkini 20-21 Mart 2018'de İstanbul Boğaziçi Hilton Oteli'nde gerçekleştirme kararı aldık.

Kenti yönetenler ve karar vericiler, akademisyenler, sivil toplum örgütü ve konunun uzmanlarıyla birlikte tüm tarafların davet edileceği ve 2 gün sürecek zirvede ayrıca bir de sergi alanı oluşturularak şehircilik alanında devletin çeşitli kurumları ve yerel yönetimlerin yaptığı başarılı örnek çalışmalar, stantlarda ziyaretçilere tanıtılacak.

TOKİ büyüklüğünde sosyal konut üreten başka bir devlet kuruluşu yok, yaşam ve gelişmişlik şartlarına bağlı olarak vatandaşların TOKİ'den beklentilerinin de değiştiğine işaret eden Turan, "Dünün beklentilerine dünün imkan ve kabiliyetleriyle çözüm üreten TOKİ konutlarından, daha nitelikli ve konforlu yaşam alanlarını içeren TOKİ konutlarının üretimine geçilmiştir. Bugün gerek Avrupa'da gerekse Ortadoğu ve Afrika’da devlet bütçesinden para almadan TOKİ büyüklüğünde sosyal konut üreten başka bir devlet kuruluşu yoktur." şeklinde konuştu. Turan, TOKİ'nin bilgi ve tecrübesinden yararlanmak isteyen devlet sayısının, 90'ın üzerinde olduğunu dile getirdi.

Kimlikli Şehirler konut toki

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol