‘‘Park Cam Fabrikası Bizim Çocuğumuz’’

None

Park Cam Dergisi, Park Cam fabrikası kurulduğundan beri Üretim Müdürü olarak çalışan Çetin Eğri ile cam sektörünü, çalışma koşullarını, işin doğasından kaynaklanan aksilikleri, Park Cam’ın hedeflerini ve bugün geldiği noktayı konuştu.

2013 yılı Eylül ayında ilk fırının ateşlenmesinden bu yana yılda 365 gün 24 saat devamlı çalışan cam fabrikasında çalışan Eğri, “5 yıldır burada çalışıyorum ve Park Cam ailesinin bir ferdi olmaktan mutluyum. Sistem ve iş ilişkilerinin kurulu- şunda katkım olduğu ve fikirlerimize yer verildiği için kendimi buraya bağlı hissediyorum ve özveriyle elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Başarımızın sırrı da burada saklı.” diyerek; fabrikada bir günün nasıl geçtiğini, sorunlarla baş etme yollarını ve Park Cam’ın farkını anlattı.

Ne zamandan beri Park Cam’da çalışıyorsunuz?

Aralık 2012’den beri Park Cam’da Üretim Müdürü olarak görev yapmaktayım. Semih Bey ve Mehmet Bey, proje aşamasındayken Park Cam’dan bahsetmişlerdi. Ancak ben fırın ve makinelerin kurulma aşamasından itibaren burada çalışmaya başladım.

Üretim Birimi’nin fabrikadaki görevleri nedir? Bir gün boyunca neler yapılıyor burada?

Hammaddelerin girdi kontrolünden, şişeler oluştuktan sonra ambara kadar olan bütün üretim proses aşamasının sorumluluğu Üretim Müdürlüğü’ndedir. Anlık takip edilen prosesin her aşaması her 4 saatte raporlanarak (hafta içi ve hafta sonu) tüm fabrika birimlerine, fabrika üretim randımanı mail yolu ile atılmakta ve bu rapora göre hattın, fırının ve fabrikanın randımanı takip edilerek bir problem oluşması durumunda veya bir ürünün randımanın düşük olması durumunda çözümle alakalı olan birimlerdeki arkadaşlarımızla haberleşerek problemi anında çözmekteyiz. Sıralamak gerekirse, şişenin oluşması için hammaddelerin girdi kontrolünden hammaddeler kabul ediliyor, harman oluşturuluyor, fırınlara yollanıyor, fırınlarda eritilen ve şartlandırılan cam IS cam üretim makinelerine yollanıyor. Üretim makinelerinde şişe haline gelen ürünler, tavlama fırınında kademeli soğutularak, soğutma sonu birimimizde bulunan kalite kontrol makinelerinden geçerken hatalı ürünler ayrıldıktan sonra paketleme yapılarak, mamul ambara teslim ediliyor. Şişe üretim prosesinin her aşaması en son teknoloji ekipmanlarla beraber üretim birimindeki 3 farklı bölüm tarafından anlık olarak dikkatlice izlenmekte, gerektiğinde müdahale edilerek kaliteli ve randımanlı şişeler mamul ambara müşterilerimize satılmak üzere yollanmakta. Bu yüzden sürekli ve %100 kontrol, şişe üretim prosesinde olmazsa olmazlarındandır.

‘‘Bizim Görevimiz Problem Oluşmadan Önce Onu Fark Etmek’’

365 gün aralıksız işleyen bir fabrikada özellikle üretim bölümünde karşılaştığınız aksilikler oluyor mu?

Genel olarak bakmamız gerekirse ufak tefek aksiliklerle karşılaşabiliyoruz. Bazı özel şişelerin iyi randımanda çalışmaması, bazen IS makinelerinin veya prosesteki bazı ekipmanların arızalanarak kısa süreli durması, hammaddenin uygun olmaması, fırın şartlarının değişmesi gibi olaylar yaşanabiliyor. Bunlar kendi bünyemizde çözebildiğimiz sorunlar. Fakat daha büyük bir sorun olduğunda kontak kurduğumuz makine firmalarından yardım alıyoruz. Burada bir problem hiçbir zaman problem olarak kalmıyor. Zaten bizim görevimiz problem oluşmadan önce onu fark etmek, problem oluştuğunda da boyutunu değerlendirip ona göre çözüm yoluna gitmek. Cam fabrikalarının işlemesini sağlayan cam fırınlarında hiç bir zaman cam akışı durmaz. Fırın her durduğunda maliyet aşaması oluşur ve geri çalış- tırmak daha maliyetlidir. IS üretim makineleri de devamlı çalışan ve bir makinede dakikada 650 şişe üretebilen makinelerdir, sadece bakım için durdurulur. Bu nedenle fırınların ve IS üretim makinelerinin 24 saat çalışır bir sistem üzerine kurulması çok önemlidir. Zaten bunu başardığınızda kontrol etmek çok daha kolay bir hale gelir.

Yoğun çalışma ve dikkat gerektiren bir iş yapıyorsunuz, bu süreçte nelere dikkat ediyorsunuz?

Tabii ki bazı zamanlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorucu olmakta. Mesela, bir arıza oluştuğunda ‘buna yarın bakarız’ demek burada mümkün değil, arıza mesai saatleri dışında oldu- ğunda ilk önce o anda bölümde sorumlu olan kişi çözmekte, eğer çözemezse bölümün sorumlusu ve sorunun kaynağına göre Elektronik ve Bakım Servisleri ile beraber fabrikaya gelerek çözülmektedir. Bu aşamalara bazen direk katılmamız ve bazen de yol göstermeniz gerekiyor. Bazı zamanlar uzun saatler çalışmanız gerekiyor bir de sıcaklık faktörü var tabii. İşin içine sıcak çalışma girdiğinde vücut daha çabuk su kaybedip yorulabiliyor. Sıvı takviyesi yapılması bizim mesleği icra eden herkesin yapması gereken bir kural. Harman 1550 derecede eriyor, yukarıda belirttiğim gibi üretim makineleri çok hızlı çalışıyor, günde sadece bir fırından 3.300.000’den fazla şişe çıkıyor. Bu yüzden her zaman dikkatli olmanız gerekli, bütün İSG önlemlerini almanız ve yorulduğunuzda kesinlikle dinlenmeniz gerekiyor. Ama işinizi doğru yaptığınızda akşam yatarken kafanız rahat ise yorgunluktan eser kalmıyor.

5 yılda çok iyi bir başarı yakalayan ekibin bir parçası olarak gelecekteki planlar ve hedefler hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye maden suyu sektörünün ilk beşi arasına giren markalar için şişe üretiyoruz ve bugüne kadar büyük bir problemle karşılaşmadık. Bunun nedenlerinden biri de toplantı masasında konuştuğumuz hiçbir şey o masada kalmadı, hep eyleme geçtik. Buranın kurucuları ve daha bir sürü kişi cam sektörünü yakından tanıyan, uzun yıllar deneyim sahibi kişiler. Bu deneyimler doğrultusunda ilerlemek bizi hedeflerimize ulaştırıyor. Dünyanın ihtiyaç duyduğu şişe standartlarını ele alırsak daha hafif ve sağlam şişe üretmek çok önemli. Piyasadaki başka firmaların ürettiği şişelerden daha düşük gramajda ve daha kaliteli şişe üretebiliyoruz. Bunu 5 yıl boyunca başarabildik ki sadece Türkiye’de değil dünyada da cam ambalaj fabrikalarına örnek olarak gösteriliyoruz. Bunun yanında 4 adet fırın projemiz var, şu an 2 tane fırına sahibiz. 3. fırını kurduğumuzda yurt dışına; Amerika, Avrupa ve Tayland gibi ülkelere daha fazla şişe satmak hedeflerimiz arasında. Şu anda yurt dışına satışlarımız var fakat biz bu yelpazeyi daha da büyütmek istiyoruz. Müşteri memnuniyeti bizim doğru yolda olduğumuzu göstermektedir ama biz bu noktada durmamalıyız, daha ileriye gitmemiz gerekir. Çünkü dünya nasıl durmadan dönüyorsa biz de Park Cam olarak her yönden durmadan ilerlemeliyiz.

Park Cam ailesinin bir üyesi olmaktan ve burada çalışmaktan memnun musunuz?

Buranın kurulum aşamasından beri Park Cam’dayım, o nedenle benim için çok büyük anlam ifade ediyor. 5 yılda Park Cam kültürünü oluşturmayı başardık. Bir de mavi yakalı, beyaz yakalı çalışan ayrımı olmaması çok güzel. Herkesin odasının kapısı her zaman, herkese açıktır ve pozisyon fark etmeksizin tüm çalışanlar birbiriyle iletişim halindedir. Bölümler arasındaki dayanışma çok güzel, kimse ‘bu senin işin, o yüzden ben bunu yapmam,’ demiyor. Herkes aynı özveriyle iş bitirmeye odaklanmış durumda çalışıyor. Park Cam, çalışanlarına hem maddi hem de manevi şeyler kazandırıyor, zaten yapılan iş de bu şekilde anlam taşıyor. Şişe yalnızca makinenin ürettiği bir şey değildir, burada çalışan herkesin şişe üretiminde bir katkısı ve emeği var. Kısacası herkesin çorbada tuzu vardır. Aile bağıyla çalıştığınızda kalite ve başarı kendiliğinden geliyor zaten.

*Bu yazı Park Cam Dergisinin 3. sayısında yayımlanmıştır.

 

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol