Sanayide Dijital Dönüşümün Belediyelere Ne Gibi Etkileri Var?

None

Çalışmalarını ağırlıklı olarak cam, seramik, gıda ve otomotiv sektöründe yürüten NetAx, sanayide dijital dönüşüm alanında girişimlerine devam ediyor.

Biz de sanayide dijital dönüşümün kamuya etkilerini ve elde edilen faydaları hem NetAx Genel Müdürü hem de CDO Turkey kurucusu olan Mehmet Demir ile konuştuk.

Sanayide dijital dönüşümün kamuya etkilerinden ve bu durumun neleri kapsadığından bahsedebilir misiniz?

Genelde sanayide ve belediyelerde dijital dönüşüm anlamında yapılacaklar kavramsal olarak kafaları karıştırmış durumda. Çoğu zaman ilk akla gelen şey evrakların dijitalleşmesi oluyor. Hâlbuki, dijital dönüşüm bunun da ötesinde bir konu. Süreçlerin revizyonu; vatandaş ve kamu ilişkisinin yeniden yapılandırılması üzerine olmalı. Sanayide ise müşteri deneyiminin öne çıkarılmasına paralel olarak iç süreçlerin ve takip sisteminin tamamen buna uyarlanması şeklinde oluyor. Kamuda dijital dönüşüm için kamunun müşterisi olarak tanımladığımız vatandaşlarımızın ihtiyaç ve deneyimlerine göre kamu ve belediye süreçlerinin yeniden yapılanması gerekmektedir.  Kamu Müşterisi (Vatandaş) kapı kapı dolaştırılmadan, talep ettiği servisi bir kerede en yakın lokasyonda alabilmelidir. Belediye ve kamu ile ilgili süreçlerini çok rahatlıkla takip edebilmelidir. E-Devlet (Turkiye.gov.tr) süreçleri ve alt yapısı da bu yönde geliştirilmeye devam ediyor. Ayrıca sanayi dönüşüm çalışmaları yapılırken, Türkiye ve dünyadaki kamu ve belediye dijital dönüşümleri ile paralellik kurulursa maksimum fayda elde edilecektir.

Kamu ile yürütmüş olduğunuz çalışmalar nelerdir?

NetAx, belediyelerin kendi içinde ve kontakt halinde oldukları kurum ve kuruluşlar ile ilgili tüm alt yapı geliştirmeleri konusunda destek vermektedir.  Geliştirmiş olduğu orta katman entegrasyon mimarisi ile yazılımcıya bile ihtiyaç duymadan, her türlü entegrasyon ihtiyaçları kolaylıkla yapılabilmektedir. Dijital dönüşümün en önemli bileşeni; dağınık durumda bulunan, kurum, kuruluş, alt yapı, veri tabanı, program ve uygulamalar arasındaki veri alışverişinin (entegrasyon) sanki tek bir platformmuş gibi yapılabilmesini sağlamaktır. Orta katman entegrasyon ve yönetim platformları bu işleri kolaylıkla yapabilmektedir. Akıllı belediyecilikte diğer can alıcı konu ise vatandaşların müze, kütüphane vb. kamu hizmetlerinden yeterince faydalanamamalarıdır. Vatandaşlar büyük oranda  vakitlerini alışveriş merkezlerinde geçirmekte, müze, kütüphane ve tarihi bölgelerin ziyaret edilmesi genellikle seyrek olmaktadır.  Bu konu yine belediyelerde dijital dönüşümle rahatlıkla yapılabilmektedir. Dijital dönüşümde, “Dijital İkiz” (Digital Twin) dediğimiz alt yapı çözümlerimizle her türlü ortam, kitap, müze vb. şeylerin dijital ikizlerinin oluşturulması ile vatandaşa nerede olurlarsa olsun her istediklerinde ulaşabilmesine imkân sağlayabilmekteyiz. Geliştirdiğimiz ve geliştirmek üzere olduğumuz frameworklerle herhangi bir nesne veya ortamın dijital ikizini yaratmak çok kolay olmaktadır. İhtiyaç duyan belediyeler herhangi bir hizmetini veya sunmak istediği nesneyi - müzede bir heykel veya kütüphanede bir kitap olabilir- rahatlıkla dijitalleştirecek ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) platformlarımız ile müzelerin ve kütüphanelerin rahatlıkla kullanabilmesinin önü açılmış olacaktır. Diğer bir gelişim alanı da vatandaşın kamu hizmetlerine direkt katılımını sağlayabilmektir. Bu alanda, vatandaş içinde bulunduğu kamu hizmetinin ve kamu ortamının değerlendirmesini rahatlıkla yapabilecek ve iyileştirilmesi gereken bir alan olduğunda anında talepte bulunabilecek, ayrıca takibini yapabilecektir. “Katılımcı Vatandaş” platformumuz ile belediye, kamu ve vatandaşın arasındaki uçurumlar ortadan kalkacaktır. Sahada gizli denetçi olarak davranabilecekleri gibi aynı zamanda da belediyelerde vatandaşların nabzı en kısa yoldan tutulabilecektir. Vatandaşa en doğru hizmeti vermek isteyen belediye yöneticilerimizin, sürekli değişen hizmet şekil ve ihtiyaçlarını anında alabilmesi mümkün olacaktır.  Tüm bunların yanında imar yönetimi ve çevre yönetiminde de yine Smart Citizen kitlerimiz aracılığı ile her türlü direkt iletişim sağlanabilmektedir.

Sanayi Belediye Akıllı Şehir Teknoloji

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol