Şehrin Aklı Konuşuluyor, ABZ Başladı!

None

Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği iki gün sürecek Akıllı Belediyecilik Zirvesi, Point Hotel Barbaros-İstanbul’da başladı.


Marmara Belediyeler Birliği’nin bu yıl beşincisini düzenlediği Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin açılış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve MBB Başkanı Mevlüt Uysal gerçekleştirdi.  Açılış konuşmasının ardından Keynot olarak Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı söz aldı.

ABZ’nin açılış konuşmasını yapan Başkan Uysal kişisel verilerin korunmasına dikkat çekti. İBB Başkanı ve MBB Başkanı Mevlüt Uysal konuşmasında, “ Akıllı şehirler için geliştirdiğimiz uygulamalarda vatandaşlarımızın kişisel bilgileri yer alıyor. Mesela İstanbulkart kullanan vatandaşlarımızın nereye gittiği, hangi araçla gittiği ve hangi durakta indiği verileri bizlerin sistemine düşüyor. Belediye otobüsleri, halk otobüsleri, toplu taşıma araçları içerisindeki kameralarda vatandaşlarımızın görüntüleri yer alıyor. Bu bilgiler akıllı şehirler için kolaylık ve güvenlik sağlasa da vatandaşımızın özel ve kişisel bilgileridir. Bu yüzden bu bilgilerinin korunması, iyi saklanması bizlerin sorumluluğundadır. Bugün ve yarın bu zirvede, akıllı şehirlerin gelişimi ve kişisel verilerin hatta özel verilerin korunması üzerine konunun uzmanları konuşacak ve bilgi verecek” cümlelerine yer verdi.

Geleceğin şehirlerinin nasıl olması gerektiğinden yapay zekaya, nesnelerin interneti ve bulut teknolojilerinden siber güvenliğe, yerli ve milli inovasyondan blok zincir teknolojisine akıllı şehirleri şekillendiren unsurları gündemine alan ABZ; katılımcılara gerçekçi bir gelecek senaryosu çiziyor.

Zirvenin ilk gününde; Dijital Dönüşüm Çağında Akıllı Şehir Kurmak, Şehir Yönetiminde Siber Güvenlik ve Güncel Yaklaşımlar, Kişisel Verilerin Yönetiminde Sorumluluklar ve Riskler, Şehirler için Yerli Milli Çözümler başlıkları altında dört oturum gerçekleşecek.  İkinci gününde; Belediyelerde Milli Yazılım, Milli Donanım Göç Stratejileri / Sorunlar ve Çözümler, Akıllı Şehirler Eylem Planları Nasıl Olmalı?, Belediyecilikte Blok Zincir Teknolojisinin Kullanımına Dair Stratejik Yaklaşımlar konulu eş zamanlı üç ayrı çalıştay yapılacak.

Ana Sponsorluğunu MegaCard'ın üstlendiği zirvenin altın sponsorluğunu Microsoft, Alibaba Cloud ve BeyazNet üstlendi. Panasonic, Amazon Web Services, BilgeAdam, Forte ve Evreka da zirvenin gümüş sponsorları olarak yerlerini aldı.

MBB İBB ABZ

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol