Sen De Gel , Senegal’in Köyünü Suya Kavuşturdu

None

Sen De Gel Derneği gönüllüleri geçen  Kasım  ayında  düzenlenen İstanbul Maratonu’nda Afrika’nın köylerinde su kuyusu açtırmak için koşmuşlardı. Maratona hayırlı bir iş için katılan ve çok sayıda kişiden bu kapsamda bağış toplayan gönüllüler elde ettikleri gelirle Senegal’in bir köyünde su kuyusu açtırdı. Çeşmeye Mustafa Kemal Atatürk ismi verildi.

Değişik zaman ve yerlerde düzenlenen koşulara katılan Sen De Gel Derneği gönüllüleri 12 Kasım 2017’de düzenlenen İstanbul Maratonu’nda Senegal ve Gambiya’da su kuyusu açmak için koşmuşlardı.  Sen De Gel Derneği gönüllüleri, ektikleri iyilik tohumlarının ilk meyvelerini aldılar. Bağışçılardan elde edilen gelirle ilk su kuyusu Senegal ‘in Casamance bölgesindeki Lefeu Köyü’nde açıldı. Ortalama 25-30 metre derinliğe sahip kuyudan 425 kişi yararlanacak.

Sen De Gel Derneği kuyu açtırmadan önce, Lefeu Köyü’ne en yakın su kaynağı 2 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Temel yaşam kaynağı olan suya ulaşmak isteyen insanların her gün yaklaşık 4 kilometre mesafe kat etmesi gerekiyordu.

İlerleyen haftalarda Senegal ve Gambiya’daki Kully Kunda, Soma Madina, Soma Pipeline, Diondji köylerinde de su kuyusu açılması hedefleniyor.

Bugüne Kadar 86 Köy, 86 Temiz Su Kuyusu

En temel yaşam ihtiyacı olan su, dünyadaki herkes için talep edildiğinde ulaşılacak yakınlıkta değil. Herkesin temel yaşam kaynağına kolayca ulaşmasını hedefleyen Sen De Gel Derneği, bugüne kadar destekçilerinin yardımıyla toplamda 86 su kuyusu açtı ve 86 köye temiz su ulaştırdı.

Sen de gel Senegal Su Kuyusu

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol