Yenilenebilir Enerjinin Aklı

None

Enerji sektöründe Türkiye’nin yurtdışına bağımlılığını azaltmak için 2015 yılında güneş enerji sistemleri üzerine Ar-Ge çalışmaları yapmaya başlayan Akkoç İnşaat, bir yıllık çalışmaları neticesinde Solar Vadisi markası adı altında akıllı şehir üniteleri üretimine başladı.

 

Güneş enerji sistemleri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yaparak markalı akıllı şehir üniteleri tasarlayan Solar Vadisi’nin Proje Müdürü Ali Özdemir ile yaşanabilir mekan projeleri ve modern şehir dizaynları hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Türkiye ve dünya çapında nerelerle çalışıyorsunuz, belediyelerle birlikte yürüttüğünüz projeler mevcut mu?

Şu an Suudi Arabistan’da, Dubai’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ihracat yapıyoruz. Ürünlerimizin marka tescilleri alındı, patentleri çıktı ve dünya genelinde hatırı sayılır bir kitle tarafından kullanılıyor. Yaklaşık 3 aydır Türkiye’deki belediyelerle de çalışmaya başladık. Samsun, Aydın, Mersin belediyeleriyle iş birliği içerisindeyiz.

 

Dünya piyasasında ürünlerinize bu kadar rağbet varken Türkiye’de neden son 3 aydır çalışmaya başladınız?

Avrupa’da en çok güneş alan ülkeyiz fakat istatistiklere baktığınız zaman güneş enerjisinden en az yararlanan ülke de biziz. Fakat son zamanlarda devletimizin verdiği desteklerle bu tezatlıkların önüne geçildi. Devletimiz artık diyor ki ‘kendi enerjini kendin üret, dışa bağımlılığımızı azalt, projeni getir destek verelim’.

 

Belediyelerin hassasiyet gösterdikleri, özellikle istedikleri şeyler oluyor mu?

Evet, park bahçe mobilyalarında ahşapların çok kısa sürede deforme olması, ürünlerin metal kısmının paslanması şikâyetçi olunan konular. Bu sebeplerden dolayı ürünlerimizde paslanmaz çelik ve ahşap yerine polyester kullanmaya çalışıyoruz. Polyesterin kullanım ömrü daha uzun ve kullanımı daha rahat aynı zamanda sağlığa zararlı olmayan bir ürün. Bizden ürün garantisinin minimum iki yıl olmasını talep ediyorlar. Biz ürünlerimize 2 yıl garanti süresi, 5 yıl kullanma garantisi veriyoruz.

akkoç inşaat solar vadisi güneş enerjisi Enerji

İLGİLİ HABERLER

Mevcut öğe yok

Yorumlar

Yorum yapmak için giriş yapın
Giriş Üye Ol